+90 531 231 21 47
·
artukhukuk@gmail.com
·
Pazartesi- Cuma 09:00-18:00
Bize Ulaşın

Kıdem Tazminatı Hesaplama – 2022 Kıdem Tavanı

Bu yazımızda Kıdem Tazminatı tanımını açıklayacağız. Yine ”2022 kıdem tazminatı hesaplama” ”kıdem tavanı 2023” hususlarını açıklayacağız.

Kıdem Tazminatı Nedir?

İşçinin çalıştığı süreye bağlı olarak işveren tarafından ödenen bir tazminattır. Bu tazminat, işçinin işten ayrılması veya işveren tarafından işten çıkarılması durumunda ödenecektir. Yani işçi haklı sebep olmaksızın iş akdini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır.

Kıdem Tavanı Nedir?

Kıdem hesaplaması, işçinin brüt ücreti, hizmet süresi ve kıdem tazminatı gibi faktörlere göre yapılmalıdır. Türkiye’de kıdem tazminatı hesaplaması için kıdem tavanı adı verilen bir sınır bulunmaktadır. Kıdem tavanı, işçinin brüt ücreti ve hizmet süresine göre belirlenecektir. Ayrıca işveren, kıdem tavanını aşan tutarlarda kıdem tazminatı ödemez.

2021 yılı itibariyle kıdem tavanı, 8 yıldan az hizmet süresi için brüt ücretin 6,5 katıdır. 8-15 yıl arası hizmet süresi için brüt ücretin 8 katıdır. Ayrıca 15 yıldan fazla hizmet süresi için brüt ücretin 10 katıdır.

2023 Yılı Kıdem Tavanı Nedir?

2023 yılı için kıdem tavanı 19.982,83-TL olarak belirlenmiştir.

Tazminatı hesaplama işleminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında işçinin hak ettiği tazminatın hesaplanmasıdır. Ayrıca kıdem tavanının doğru şekilde belirlenmesi ve tazminatın işçiye zamanında ve tam olarak ödenmesi önem arz etmektedir.

Kıdem Tazminatı Alacağı Zamanaşımı

Kıdem tazminatı alacağı için zamanaşımı süresi 5 (beş) yıldır. (4857 Sayılı Kanun, Ek madde 3)

Kıdem Tazminatı için Arabuluculuk Şartı Var Mıdır?

İşveren tarafından kıdem tazminatının ödenmemesi halinde işçi bu hakkını dava açmak yoluyla elde edebilecektir. Ayrıca kıdem alacağı için dava açmadan önce arabulucuya başvurulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama Formülü

Tazminat hesabı, işçinin brüt ücreti, hizmet süresi ve kıdem tazminatı oranı gibi faktörlere göre yapılır. Kıdem tazminatı oranı, işçinin hizmet süresine göre belirlenir ve Türkiye’de kıdem tazminatı oranı, işçinin hizmet süresi için bir yıl için brüt ücretinin 30 günlük tutarıdır.

Örneğin, bir işçinin brüt ücreti 5.000 TL ise, 5 yıllık hizmet süresi için kıdem tazminatı hesaplaması şöyle yapılır: (5.000 x 30 x 5) / 12 = 62.500 TL

Kıdem Tazminatı Hesaplama Programı

Linke tıklayarak kolayca Kıdem Tazminatı Hesaplama Programına ulaşabilirsiniz.

İşçilik alacaklarına ilişkin hesaplamalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kıdem tazminatı hesaplama

Related Posts

Leave a Reply

Bize Yazın!
Merhaba, bilgi almak için butona basarak bize yazabilirsiniz.
Bizi Arayın!