+90 531 231 21 47
·
artukhukuk@gmail.com
·
Pazartesi- Cuma 09:00-18:00
Bize Ulaşın

Anlaşmalı Boşanma Davası – Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir? Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Her iki tarafın boşanmanın tüm sonuçları hakkında anlaşarak evlilik birliğini sona erdirmek üzere açtığı davadır. TMK m.166/3’te düzenlenmiştir. Dava ancak belirli şartların varlığı halinde açılabilecektir. Anlaşmalı boşanma avukatı olarak anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusunun cevabı ;

Dava Şartları

Davanın açılabilmesi için Medeni Kanun’un aradığı şartlar şunlardır:

1.Evlilik ilişkisi en az 1 yıl sürmelidir.

Bu davanın açılabilmesi için evlilik ilişkisinin en az 1 yıl sürmesi gerekir. Süre taraflar arasında yapılan resmi nikahtan itibaren hesaplanacaktır.

2. Eşlerin mahkemeye beraber başvurmalı ya da bir eşin açtığı boşanma davasını diğer eş kabul etmelidir.

3. Hâkimin boşanma kararı verebilmesi için, tarafları bizzat dinlemesi gerekmektedir. 

Tarafların boşanma iradelerini hakim huzurunda bizzat açıklamaları gerekmektedir. Taraf vekillerinin taraflar adına boşanma iradesini açıklaması söz konusu değildir.

4. Hâkim, tarafların boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu hakkında anlaşmış olduğundan emin olmalıdır.

Taraflarca veya boşanma avukatı tarafından hazırlanan protokolün hakim tarafından uygun bulunması gereklidir. Ayrıca mahkeme gerek görürse bu şartlarda değişikliğe gidebilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Taraflardan biri tarafından anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile dava açmalıdır. Diğer eş açılan davayı kabul ettiğine ilişkin beyanda bulunmalıdır. Yine taraflarca veya boşanma davası avukatı tarafından tanzim edilen protokol dosyaya sunulmalıdır. Buna göre mahkemece duruşma günü tayin edilerek tarafların beyanı alınır.

Mahkemece tarafların boşanmasına karar verildikten sonra gerekçeli kararın yazılması beklenecektir. Zira Gerekçeli kararın yazılması ve tarafların kararı istinaf etmemesi üzerine karar kesinleşir. Karar kesinleştikten sonra 1 hafta içerisinde ilgili nüfus müdürlüğüne kesinleşme şerhi gönderilecektir.  Anlaşmalı boşanma avukatı olarak hizmet veren ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Dava mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 1-2 ay arasında değişmektedir.

Davadan Vazgeçmek Mümkün Müdür?

Taraflar karar kesinleşinceye kadar anlaşmalı olarak boşanmaktan vazgeçebilecektir. Taraflardan birisinin anlaşmadan dönmesi veya taraflardan birinin cayması halinde dava çekişmeli boşanma davasına dönecektir. Davanın henüz açılmamış olması halinde ise eşlerden biri çekişmeli boşanma davası açabilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Mal Rejiminin Tasfiyesi

Mal rejiminin tasfiyesi, boşanmanın fer’îsi niteliğinde değildir. Eşler mal rejiminin tasfiyesini anlaşmalı boşanma protokolü ile yapabilecekleri gibi bu yöndeki haklarını zamanaşımı süresi içerisinde daha sonra da kullanabilirler. Ayrıca bu konuda bir anlaşma sağlanamaması, anlaşmalı boşanma davasının reddi sonucunu doğurmayacaktır. Anlaşmada ayrıca yer verilmemişse, tarafların salt anlaşmalı olarak boşanmış olmaları mal rejimini tasfiye ettikleri anlamına gelmeyecektir.

Tarafların protokolü hazırlarlarken bir boşanma avukatından mal rejiminin tasfiyesine yönelik profesyonel yardım alması çok önemlidir.

Anlaşmalı Boşanma Dava Ücreti

Her yıl Resmi Gazetede yayınlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca avukatlar dosyanın konusu ve değerine göre tarifede belirtilen ücretin altında olmamak kaydıyla serbestçe ücret belirleyebilecektir.

Herhangi bir hak kaybına uğramamak adına anlaşmalı boşanma davası için bir boşanma davası avukatından hizmet almak adına bizimle iletişime geçin.  

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır

Related Posts

Leave a Reply

Bize Yazın!
Merhaba, bilgi almak için butona basarak bize yazabilirsiniz.
Bizi Arayın!