+90 531 231 21 47
·
artukhukuk@gmail.com
·
Pazartesi- Cuma 09:00-18:00
Bize Ulaşın

10 yıllık kiracının tahliye ihtarname örneği, yasal prosedürler ve özel şartlar içeren bir konudur. Bu nedenle, kiraya veren ve kiracının bu konudaki yasal haklarını ve yükümlülüklerini bilmesi önemlidir. Bu nedenle tahliye ile ilgili herhangi bir hukuki uyuşmazlık yaşanması halinde, bir avukata danışılması tavsiye edilir. Bu yazımızda ilgili konuya ilişkin örnekler paylaşılmıştır.

Kiraya veren, 10 yıllık sürenin dolmasından sonra kiracıya yazılı bir ihtarname göndererek tahliye bildiriminde bulunabilir. Buna göre yazılı bildirim şartı TBK m.348 gereği olup, geçerlilik şartıdır. Ayrıca ihtarnamede, tahliyenin istendiği tarih açıkça belirtilmelidir. Buna göre tahliye bildirimi onuncu uzama yılını takip eden her yeni kira senesinden üç ay öncesine kadar yapılmalıdır. Ayrıca bu hususlar 10 Yıllık Kiracının Tahliyesi yazımızda açıkça izah edilmiştir. 10 Yıllık Kiracı Tahliye İhtarname Örneği aşağıda paylaşılmıştır. Buna göre ;

10 Yıllık Kiracı Tahliyesi İhtarname Örneği

İhtar Eden:

 • Adı Soyadı:
 • T.C. Kimlik No:
 • Adres:

Muhatap:

 • Adı Soyadı:
 • T.C. Kimlik No:
 • Adres:

Konu: TBK m. 347 gereğince kiralananın tahliyesi talebi ile bildirimlerimizi ihtiva etmektedir.

Açıklama:

Sayın Muhatap ;

Tarafınız [Tarih] tarihinde başlayan ve [süre] yıllık olarak akdedilen kira sözleşmesi kapsamında , on yıllık uzama süresini tamamlanmıştır.

TBK. M. 347  hükmü gereği 10 yıllık uzama süresinin bitmesi nedeniyle kira sözleşmesi …….. tarihinden itibaren yenilemeyecek olup bu tarih itibarıyla kira sözleşmesi fesih edilerek sona erdirilmiştir. Buna göre işbu ihtarname ile [tarih] tarihinde sona erecek olan kira sözleşmemizin feshedildiğini ve [tarih] tarihine kadar kirayı tahliye etmenizi tebliğ ederiz. Bu nedenle Tahliye süresi içerisinde kirayı boşaltmamanız halinde, yasal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı bildiririz.

Bilgilerinize arz ederim.

[Tarih]

[İhtar Edenin İmzası]

Örnek-2

İhtar Eden:

 • Adı Soyadı: [İsim soyisim]
 • T.C. Kimlik No: [T.C. Kimlik numarası]
 • Adres: [Adres bilgisi]

Muhatap:

 • Adı Soyadı: [Kiracı isim soyisim]
 • T.C. Kimlik No: [Kiracı T.C. Kimlik numarası]
 • Adres: [Kiracı adres bilgisi]

Konu: Kiralananın tahliyesi talebi ile bildirimlerimizi ihtiva etmektedir.

Açıklama:

[Tarih] tarihinde başlayan ve [süre] yıllık olarak akdedilen kira sözleşmemiz, on yıllık uzama süresini de tamamlamıştır.

Borçlar Kanunu’nun 347. maddesine göre, on yıllık uzama süresini takip eden her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak suretiyle kira sözleşmesini feshedebilir ve kiracının tahliyesini talep edebilirim.Bu kapsamda, işbu ihtarname ile [tarih] tarihinde sona erecek olan kira sözleşmemizin feshedildiğini ve [tarih] tarihine kadar kirayı tahliye etmenizi tebliğ ederiz.

Bu ihtarname tebliğ edildiği tarihten itibaren ………………. içerisinde kirayı boşaltmanız gerekmektedir.Tahliye süresi içerisinde kirayı boşaltmamanız halinde, yasal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı bildiririz.

Bilgilerinize arz ederim.

[Tarih]

[İhtar Edenin İmzası]

Leave a Reply

Bize Yazın!
Merhaba, bilgi almak için butona basarak bize yazabilirsiniz.
Bizi Arayın!